Strona główna » Aktualności i Porady » Multimetr cyfrowy Brymen BM869s recenzja

Multimetr cyfrowy Brymen BM869s recenzja

Data dodania: 14-07-2022


Multimetr Brymen BM869s

 

jego głównym zadaniem jest  pomiar napięć i prądów stałych (DC), prze miennych (AC) i zmiennych (AC+DC). Multimetr posiada funkcję TRMS czyli podaje prawdziwą wartosć skuteczna True RMS, przy czym maksymalna wartość współczynnika szczytu (Crest Factor) nie po­ winna być większa niż 2,25 dla pełnej skali i 4,5 dla środka skali. Parametr ten określa dopuszczalny stopień odkształcenia sygnału badanego w porównaniu z idealnym prze­ biegiem sinusoidalnym, dla którego błąd obliczenia wartości skutecznej jest jeszcze akceptowalny.

Definicja współczynnika szczytu jest to stosunek wartości maksymalnej do wartości skutecz­nej sygnału. Dla przebiegu sinusoidalnego wynosi on 1,41 a dla fali prostokątnej jest równy 1. Na pulpicie miernika znajduje się  przycisk z opisem Crest, jednak nie ma on żadnego związku z zagadnieniem opisanym wyżej.
Użycie tego przycisku powoduje przełączenie miernika w tryb po­miaru krótkich impulsów napięciowych lub prądowych o czasie trwania nie krótszym niż 1 ms. W pamięcii miernika są zapamiętywane maksymalne oraz minimalne wartości takich impulsów i są one wyświetlane naprzemien­nie na wyświetlaczu. Przełączenie następuje zawsze po naciśnięciu przycisku Crest.

 

Tryby pomiarowe miernika BM869s

 

Oprócz funkcji  spotykanych w większości multimetrów, takich jak: pomiar rezystancji i po­jemności elektrycznej, test diody (prąd testo­wy ma natężenie 0,4 mA przy maksymalnym napięciu na złączu równym 2,000 V, test ciąglosci obwodu elektrycznego, w którym jako zwarcie sygnalizowane dzwiękiem traktowana jest rezystancją do ok. 200 ohm), a czas reakcji jest krótszy od 100 µs.
Do bardziej zaawansowanych trybów pomiarowych można zaliczyć pomiar częstotliwość przebiegu cyfrowego w zakresie od 5 Hz do 1 MHz oraz współczynnika wypełnienia fali prostokątnej.
Wyposażeniem standardowym jest czujnik termopary przystosowany do pomiaru temperatury w zakresie od -50°C do 1000°c. Multimetr dysponuje dwoma wejściami przystosowanymi do współpracy z czujni­ kami temperatury. Ten tryp pomiaru można realizować za pomocą tych samych gniazd, do których są dołączane zwykłe przewody używane podczas pomiarów napięć i prądów. Ich przeznaczenie zmienia się po przełączeniu miernika w tryb pomia­ru temperatury. 

Inżynierowie z firmy Brymen zadbali o kontrolowanie prawidłowosci wy­boru typu pomiaru w odniesieniu do umiejscowienia przewodów pomiarowych.Wybierając pomiar napięć, podczas gdy przewody umiejscowiono w gniazdach prądowych, natychmiast rozlega się sygnał ostrzegawczy (Beep-jack) i jednocześnie na  wyświetlaczu pojawi się odpowiedni komunikat. Wskazania obu czujników tem­peratury mogą być wyświetlane jednocześnie na głównym i pomocniczym polu wyświetlacza. Dodaktowo jeden z  trybów pomiarowych pozwala wyświetlać różnicę wskazań T2-T1. Tradycyjnie mamy możliwość zmiany jednostki: °C lub F.
Podobnie jak w tradycyjnych analogowych miernikach wskazówkowych multimetr zapewnia wizualne przedstawienie wyniku pomiaru w formie graficznej 41-segmento­wym bargrafem o szybkości odświeżania 60 razy na sekundę. Bargraf pozwali bardzo dobrze oszacować dynamikę zmian badanych wielkości elektrycznych 


brymen wyświetlacz LCD


Miernik BM869s - nieskomplikowany w obsłu­dze.

 

Duży czytelny wyświetlacz znacząco wpływa na komfort pracy, a jednoczesne wyświetlanie dwóch związanych ze sobą parametrów, np. częstotliwości i napięcia AC, uwalnia użyt­ kownika od konieczności ciągłej zmiany ustawień przyrządu. Duże znaczenie w eksploatacji ma niewielki  prąd   jaki jest pobierany z baterii przy pracy bez podświetlania. Na wyposażeniu standardo­wym nie ma kabla USB umożliwiającego komunikacje  miernika  z  komputerem, pocieszająca jest możliwość domuwienia zestawu do  takiej komunikacji Kit BU-86X Kabel USB+program

Holster ochronny niby rzecz pozornie nie istotna jednak fabryczny sprawdza się bardzo dobrze w praktyce. Bardzo dobrze  zabezpiecza miernik przed uszkodzeniami mechanicznymi w trudnych warunkach przemysłowych, po drugie umożliwia ustawienie go w pozycji stojącej. Całość zachowuje się bardzo stabilnie,miernik  ani nie ,,składa się", ani ,,nie odjeżdza" pod­ czas np. zmiany funkcji pomiarowych. Holster posiada  uchwyty na końcówki przewodów pomiaro­wych, dość przydatne podczas przenoszenia. Miernik BM869 jest  ciężki. Jego masa w pełnym ukompleto­ waniu jest równa 635 gramów- tutaj warto pamiętać ze dobra elektronika musi ważyć. W zestawie znajduje się instrukcja obsługi w języku angielskim i polskim.
brymen bm869s

W dziale Parametry elektryczne nie uniknięto jednak permanentnie zresztą popełnianego w tego typu instrukcjach błędu dotyczącego opisu dokładności pomiarów. Zawarty w instrukcji opis mówi, że: dokład­ ność jest to ± (% wartości wskazania + liczba cyfr), i o tę właśnie liczbę cyfr chodzi. Nie wiadomo, w jaki sposób parametr ten może osiągnąć wartość np. 10, w przypadku, gdy mamy do czynienia z 5-cyfrowym wyświetla­ czem. Taki opis jest błędny, bo co ma wspólnego liczba cyfr z mianowa­ nym wynikiem pomiaru? Błąd ten jest popełniany bardzo czesto w opisch instrukcji możliwe że wynika z błędnego tłumaczenia oryginalnej instrukcji obsługi. W istocie chodzi o liczbową poprawkę wyniku widniejącego na wyświetlaczu, a dokładniej dodanie ,,liczby cyfr" na najmniej znaczących pozycjach. Jeśli widoczny na wyświetlaczu wynik pomiaru napięcia stałego na zakresie 5,0000 V jest równy np. 2,5000 V, a w instrukcji jest podana dokładność pomiaru napięcia DC dla tego zakresu równa cyt.:
,,0,02% wartosci wskazania + 2c" (2c to owe dwie cyfry), to oznacza, ze błąd pomiaru jest równy ±(0,02% x 2,5 [V] + 2 na najmniej znaczących pozycjach wyświetlacza), czyli±(0,0005 + 0,0002) = ±0,0007 V. Inną spra­
wą jest podanie odniesienia, którym wedlug instrukcji jest wartość wskazania, a zgodnie z zasadami metrologicznymi powinien to być zakres pomiarowy. Jesli zastosować tę zasadę to maksymalny błąd pomiaru jest równy ±(0,02% x 5,0000 [V] + 2 na najmniej znaczących pozycjach wyświetlacza), czyli
±(0,0010 + 0,0002) = ±0,0012 V. Błąd pomiaru jest najmniejszy na końcu zakresu pomiarowego. Tak czy inaczej, miernik BM869 nalezy zakwalifikować do bardzo udanych multimetrów, dedykowanych przede wszystkim do zastosowań przemysłowych.

 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności i Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu