Strona główna » Aktualności i Porady » Transformator separacyjny dlaczego podnosi napięcie?

Transformator separacyjny dlaczego podnosi napięcie?

Data dodania: 11-03-2024


 

Co to jest transformator separacyjny 230/230 i do czego służy?

 Często pojawiają się pytania o transformatory separacyjne. Separacyjne  to te transformatory, w których napięcie wyjściowe jest najczęściej równe napięciu wejściowemu i posiadają  separację galwaniczną między uzwojeniem pierwotnym i wtórnym.Transformatory separacyjne stosowane są tam, gdzie wymagana jest ochrona porażeniowa przed prądem doziemnym.
 

Dlaczego transformator separacyjny 230/230 podnosi napięcie?


Często zarzuca się transformatorom separacyjnym 230/230 , że podnoszą napięcie wyjściowe  w tym artykule postaramy się wyjaśnić , że zjawsiko to nie jest wadą  transformatora a efektem działania praw fizyki.  We współpracy z polskim producentem transfromatorów firmą BREVE uzyskaliśmy informacje o zjawisku podbijania napiecia przez transformatory separacyjne na wyjściu.


Transformator małej mocy i przekładni 230/230V cechują pewne właściwości, które są wspólne dla wszystkich transformatorów – zauważalne szczególnie dla małych mocy, często uważane za wadę produktu choć jest to zjawisko naturalne.

Po zasilenia napięciem na wejściu podczas jałowej pracy transformatora (bez obciążenia) napięcie wtórne jest zawsze sporo wyższe od napięcia nominalnego. Dla przykładu transformator separacyjny 230/230V  o mocy 30VA,podczas pracy jałowej jego napięcie jałowe na wyjściu może przekraczac nawet 260V.
Transformator małej mocy nieobciążony w pełni , zawsze będzie miał zauważalnie napięcie wyższe niż nominalne, a obowiązkiem producenta jest zapewnienie, utrzymania napięcia na wyjściu dokładnie 230V, przy spełniniu następujących warunków:

  • napięcie zasilania 230V
  • prąd obciążenia 30/230=130mA\ temperatura otocznia 40stC
  • cos(fi) odbiornika = 1

Warto tutaj zwrócić uwagę, że  odbiorniki o charakterze pojemnościowym mają tendencję do dodatkowego podnoszenia wartości napięcia AC na wyjściu transformatora, co wynika z praw fizyki. Dlatego podłączony do transformatora odbiornik np. zasilacz impulsowy, który w/ za obwodem prostownika posiada kondensator dużej pojemności , ma swój zwrotny wpływ na napięcie AC na zaciskach transformatora.

Nie należy zapominać o jednoczesnym pomiarze napięcia zasilania, jeśli weryfikuje się napięcie wyjściowe.

W sytuacjach, kiedy przewiduje się bardzo małe obciążenia napięcia 230V – mniejsze niż moc nominalna transformatora szczególnie małej mocy, oraz na dodatek kiedy charakter odbiornika jest wyraźnie pojemnościowy,  warto zastosować własnie transformaor o mocy większej – np. zamiast 30VA przejść na min 63VA, wówczas co może przeczy naturalnemu potrzeganiu sytuacja się poprawi.  Gdy mamy do czynienia z wiekszymi ilościami transformatorów, ekonomicznie bardziej rozsądnym będzie wykonanie specjalnego transformatora małej mocy, którego napięcie wyjściowe będzie 230V, dla konkretnej wartości prądu obciążenia. Wówczas problem za dużego napięcia nie wystapi.



transformator separacyny 230v230


 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności i Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu