Strona główna » Aktualności i Porady » Renowacja wanny emalią czy sprayem?

Renowacja wanny emalią czy sprayem?

Data dodania: 04-09-2023


Renowacja wanny czym i czy warto?

Wanny i brodziki prysznicowe są to elementy wyposażenia łazienki, które są trudne do wymiany, często wanny są zabudowane płytkami  przyklejone do ścian i wymiana ich wiąże się z dużym nakładem pracy a nawet z remontem całej łazienki podobnie jest z brodzikami na których postawiona jest kabina prysznicowa. Biorąc pod uwagę koszt samej wanny  zdecydowanie taniej jest ją odnowić niż wymieniać.

Renowacja wanny emalią czy sprayem?

Ten artykuł powoli jednocześnie określić, które rozwiązanie jest właściwym wyborem, jak je zastosować i kiedy jest skuteczne.



sprey do wanien i ceamiki


Renowacja wanny na czym polega?

Jest to proces polegający na odnowieniu struktury wanny specjalnie do tego przygotowanymi środkami.


Czy naprawa wanny i jej odnowienie daje trwały efekt?

To zależy przede wszystkim od użytego preparatu oraz od odpowiedniego przygotowania wanny do renowacji.


Czy renowacje wanny można przeprowadzić samemu?

Tak, zdecydowanie  odnowienie wanny nie jest niczym skomplikowanym a wymaga jedynie czasu, cierpliwości i przestrzeganiu podstawowych zasad.

preparat do renowacji wanien emalia

Renowacja wanny żeliwnej, akrylowej czy stalowej w kilku krokach:

Krok 1. Ocena stanu wanny:
Rozpocznij od dokładnej oceny stanu wanny. Sprawdź, czy są widoczne uszkodzenia, rdza, ubytki w powłoce lub inne problemy. To pomoże ci zdecydować, czy renowacja jest możliwa i opłacalna, oraz określić miejsca do naprawy.

Krok 2. Demontaż elementów:
Jeśli decydujesz się na renowację, zdejmij wszystkie dodatki, takie jak baterie, odpływy i inne elementy, które mogą przeszkadzać w procesie renowacji. Oraz o ile to możliwe elementy, które mogą przeszkadzać podczas pracy.

Krok 3.Czyszczenie i usuwanie rdzy:
Dokładnie oczyść wannę. Usuń wszelkie osady, rdzę i resztki starej powłoki. Do tego celu można użyć specjalnych środków chemicznych. Miejsca z rdzą lub starą powłoką należy przeszlifować papierem ścierenym o gradacji od 200 do 500 i mniejsza tym lepsza ale wymaga więcej pracy.

Krok 4.Naprawa - malowanie wanny
Jeśli w wannie są widoczne ubytki, nacięcia lub uszkodzenia, dokonaj odpowiednich napraw. Może to obejmować naprawę ubytków za pomocą masy szpachlowej oraz ich szlifowanie. Można użyć szpachli samochodowej do metalu. Nadaję się ona do wanny żeliwnej oraz metalowej.

Krok 5. Przygotowanie podłoża-szlifowanie:
Po dokonaniu napraw i oczyszczeniu powierzchni wanny, przystąp do szlifowania. Użyj papieru ściernego o różnych gradacjach, aby wygładzić powierzchnię.
Papier ścierny o gradacji 400-500.

Krok 6. Zabezpieczenie łazienki
Potrzebna będzie taśma tynkarska oraz folia i trochę cierpliwości. Na tym etapie należy dokładnie zabezpieczyć wszystkie powierzchnie dookoła wanny oraz podłogę. W miejscach przy rantach wanny dobrze jest podwójnie podkleić taśmę tynkarska(różni się ona tym od taśmy malarskiej ze lepiej przylega. Warto też w miarę możliwości zdemontować elementy wyposażenia które mogą ulec zabrudzeniu podczas malowania.

Krok 7 Malowanie wanny:
Wybierz odpowiednią metodę malowania wanny. Istnieją różne preparaty, takie jak malowanie, nakładanie emalii lub nadawanie nowej powłoki. Wybór zależy od twoich preferencji i możliwości. Najtańszą opcja jest malowanie preparatem w sprayu zawierającym lakier epoksydowy. Droższym rozwiązaniem jest nakładanie preparatu dwuskładnikowego zawierającego emalię. Najtrwalszy efekt daje preparat New Bath Swiss Formula jest to dwuskładnikowa emalia.

Malowanie Wanny lub emaliowanie:
Jeśli zdecydujesz się na malowanie lub emaliowanie, wybierz odpowiednią farbę lub emalię do wanien. Pamiętaj, aby wykonać to zgodnie z zaleceniami producenta i z zachowaniem odpowiednich warunków wilgotności i temperatury. W przypadku preparatu NEW Bath jest to zakres temperatur 15-25 stopni C dla farby ceramicznej w sprayu jest to 21 stopni C. Preparat  NEW BATH można nanosić wałkiem, pędzlem lub pistoletem jednak najlepsza kontrole nad nakładana emalią uzyskamy stosując wałek.  Przygotowanie preparatu o ile  farba z lakierem epoksydowym w spray wymaga tylko wymieszania puszki przez około 2minuty to w przypadku preparatu NEW BATH jest trochę trudniej.

Jak przygotować preparat do renowacji wanny NEW BATH SWISS FORMULA - producent dostarcza preparat w dwóch puszkach w jednej jest emalia 360ml w drugiej jest utwardzacz 140ml. Całość po dodaniu stanowi 500ml gotowego preparatu, który po wymieszaniu jest gotowy do użycia i jego wydajność wynosi 7m2 należy mieć na uwadze, że po połączeniu tych dwóch składników mamy do 24h na zużycie tego preparatu. Dlatego zalecamy żeby podzielić sobie tą porcie na 2 lub nawet 3 mniejsze porcje. Np. odlać 180ml emalii i 70ml utwardzacza do innego pojemnika i dokładnie wymieszać pozwoli to uzyskać 250ml gotowej do malowania emalii, która powinna starczyć na jednorazowe pokrycie około 3,5m2 powierzchni. Natomiast pozostałą emalii i utwardzacz pozostawiamy w swoich puszkach i może być w ten sposób przechowywana.

Krok 8 Wstawienie elementów:
Należy poczekać na całkowite wyschnięcie farby w przypadku emalii jest to około 24h w temperaturze pokojowej
Po zakończeniu procesu malowania lub emaliowania, ponownie zamocuj baterie, odpływy i inne elementy, które zostały wcześniej zdemontowane oraz sprawdź ich szczelność.

Krok 9 Czyszczenie i polerowanie:
Po zakończeniu całego procesu renowacji, dokładnie wyczyść wannę i poleruj ją, aby uzyskać połysk.
Powrót do użytkowania. Po zakończeniu wszystkich etapów renowacji i upewnieniu się, że powłoka jest sucha i utwardzona, możesz ponownie korzystać z wanny.

Powyższe porady należy stosować zarówno gdy robiona jest renowacja wanny sprayem jak i pokrywana emalią.


Zalecane zastosowanie:
Emalia do renowacji wanien  NEW BATH SWISS FORMULA- trwałe profesjonalne naprawy z myślą o:
Renowacja wanny żeliwnej
Renowacja wanny plastikowej
renowacji wanny akrylowej
renowacja wanny stalowej

Farba w sprayu ceramiczna z lakierem epoksydowym EPOXY KERAMIK - odnowienie wanny ,drobnych poprawek, zadrapań, ubytków.
Renowacja wanny plastikowej
Renowacji wanny akrylowej
Elementów z ceramiki


 
spray ceramiczny
Lakier w sprayu do wanien
emalia do renowacji wanny NEW BATH
Emalia do renowacji NewBath
 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności i Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu