Strona główna » Aktualności i Porady » Refraktometr co to jest i do czego służy?

Refraktometr co to jest i do czego służy?

Data dodania: 27-01-2023


Refraktometr co to jest i do czego służy?



Refraktometr jest przyrządem optycznym służącym do pomiaru współczynnika światła. Służy do przeprowadzania analizy ilościowej określając zawartość badanego związku ( w zależności od przeznaczenia i wyskalowania refraktometru może np. określić procentową zawartość wody w miodzie).
 
refraktometr
 
Urządzenia te wykorzystują zjawiska odbicia i całkowitego załamania światła przechodzącego przez pryzmat. Gdzie pryzmat jest przezroczystą bryłą ograniczoną dwoma płaszczyznami przecinającymi się pod kątem zwanym kątem łamiącym. Promień świetlny padający na jedną z płaszczyzn, po przejściu przez pryzmat zmienia swój kierunek o pewien kąt zwany kątem odchylenia . Kąt odchylenia osiąga minimalną wartość gdy kąt padania na pryzmat jest równy kątowi pod którym promień wychodzi z pryzmatu. Znając tą zależność można wyznaczyć współczynnik załamania światła.
Zjawisko to zostały wykorzystane w urządzeniu zwanym refraktometrem  Abbego i umożliwia badania współczynnika załamania cieczy o gęstości optycznej mniejszej od gęstości optycznej materiału pryzmatów.
 

Jak działa refraktometr Abbego?

 

Wiązka światła przechodzi przez dwa pryzmaty  między którymi znajduje się badana warstwa o mniejszej gęstości optycznej (np. woda, miód, glikol lub alkohol). Następnie wiązka załamuje się  lub odbija, zależnie od kąta padania i stosunku współczynników załamania w obu ośrodkach.. Konstrukcja przyrządu umożliwia stopniową zmianę kąta padania.

zasada działania refraktometru jak działa refraktometr

Precyzyjne wyznaczenie wartości kąta granicznego uzyskuje się dzięki zastosowaniu pryzmatu o szorstkiej powierzchni. Rozproszenie światła na tej powierzchni powoduje, że część wiązki o średnim kącie padania równym kątowi granicznemu  ulega załamaniu, a część – odbiciu. W okularze jest obserwowane pole częściowo oświetlone. Ostra granica często nazywana linią cienia pomiędzy polem ciemnym i jasnym wskazuje wartość kąta granicznego.
 
Dzięki znajomości wartości współczynnika załamania światła dla poszczególnych substancji jest możliwe umieszczenie w refraktometrze odpowiednio wyskalowanej skali, dzięki której można otrzymać wyniku pomiaru bez konieczności przeprowadzania obliczeń.

 

Jak odczytać wynik refraktometru w 5 krokach

  1. Po prawidłowym umiejscowieniu próbki na pryzmacie (bez pęcherzyków powietrza) .
  2. Należy kierować refraktometr w kierunku światła.
  3. Wyregulować ostrość obiektywu tak żeby skala była czytelna i wyraźna.
  4. Wyniki należy odczytać z właściwej skali(niektóre typy refraktometrów potrafią mieć kilka skali np. refraktometr samochodowy)
  5. Linia przecięcia jasnego i niebieskiego pola tzw. linia cienia jest tym punktem na skali którego wartość należy odczytać
 
jak odczytać wynik refraktometru
Skala refraktometru samochodowego- pomiar temperatury zamarzania glikolu G12 wynosi w tym przypadku -32stopnie C.


Jak skalibrować refraktometr w 4 krokach?



Fabrycznie dostarczane refraktometry są już skalibrowane jednak producent umożliwia kalibracje, którą należy przeprowadzić zawsze jeśli mamy wątpliwości co do wyników, lub okresowo raz na rok.
 
  • Na oczyszczonym pryzmacie umieszczamy wodę destylowaną
  • Kierujemy refraktometr pod światło i patrzymy przez okular
  • Jeśli skala jest nieczytelna należy ustawić ostrość okularu lub  jeśli światło jest nie wystarczające należy poprawić dostęp pryzmatu do  światła.
  • Należy odczytać wynik znajdujący się na linii cienia 
  • Regulujemy śrubokrętem położenie linii cienia tak, żeby znalazła się pozycji zerowej.
  • Czyścimy pryzmat i dla pewności możemy powtórzyć procedurę.

alt  alt


Rodzaje refraktometrów:
refraktometr do miodu
do miodu
 
alt
do wina i piwa
 
alt
do Adblue, glikolu , elektrolitu
 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności i Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu