Strona główna » Aktualności i Porady » Połączenie zewnętrznych lampek choinkowych i sterowanie zewnętrznym oświetleniem choinkowym

Połączenie zewnętrznych lampek choinkowych i sterowanie zewnętrznym oświetleniem choinkowym

Data dodania: 15-11-2017


Połączenie zewnętrznych lampek choinkowych i sterowanie zewnętrznym oświetleniem choinkowym

Ozdobne oświetlenia domu na święta.  W jaki sposób można  oświetlić dom i sterować oświetleniem  świątecznym domu. Jak prawidłowo i bezpiecznie podłączyć takie zewnętrzne lampki choinkowe

Na co należy zwrócić uwagę  żebyśmy się w święta nie rozczarowali, bo lampki nie świecą, a co gorsza bezpiecznik ciągle wyskakuje?

 

Jak co roku w okresie świątecznym rozpoczyna się okres przyozdabiania  budynków, choinek i  ozdabianie lampkami  innych przedmiotów dookoła domu.

Przede wszystkim zewnętrze dekoracje świąteczne, które  maja świecić, są zazwyczaj wpięte do  zasilania. Tutaj musimy - oprócz względów estetycznych-  kierować się także bezpieczeństwem.

Lampki choinkowe muszą być oznaczone jako ”zewnętrzne„ (najlepiej jeśli producent podaje klasę ochrony -  minimum IP44 lub wyższe)

Iluminacje świetle  rozwieszane na budynku muszą mieć przeznaczenie do zastosowań zewnętrznych.

Przedłużacz,  który służy do ich podłączenia  musi mieć gniazdo z IP44, opcjonalnie samo złącze ( czyli wtyczkę od lampek choinkowych i gniazdo ) możemy zabezpieczyć  specjalną obudową s-box (tzw. safe-box).

Jak sterować  świątecznym ozdobnym oświetleniem zewnętrznym.

 

Przyozdobienie  budynku na zewnątrz  lub żywego  drzewka w  pięknie świecące lampki choinkowe  to tylko część pracy, jaką należy wykonać by w pełni cieszyć  się z założonych lampek choinkowych. Muszą się one jeszcze włączać i wyłączać się,  a najlepiej żeby odbywało się to wtedy kiedy chcemy  i tutaj mamy pole do popisu.

Możemy  albo podłączyć takie lampki pod programator lub przejść do sterowania oświetleniem zewnętrznym z pilota.

Jakie programatory do sterowania lampkami choinkowymi świecącymi na dworze?

Tu zaproponować można dwa rodzaje programatorów (tzw. timer): analogowy i elektroniczny. Programator analogowy, inaczej programator lub timer mechaniczny, to taki który pracuje w cyklu 24h. Przykładem takiego programatora jest MZ44.programator zewnętrzny analogowy do lampek choinkowych
Jego  instalacja polega na ustawieniu godziny, o której załączamy timer pierwszy raz do prądu  i ustawieniu na tarczy czasu, w którym lampki mają się świecić. Takie zastosowanie programatora umożliwia nam ustawienie oświetlenia w sposób  następujący np. lampki świecą się od 5.00 rano do 7.00 oraz  16.00 do 23.00. Ten programator będzie działał w cyklu 24 godzinnym. Oznacza to,  że codziennie będzie wykonywał ten sam program.  Programatory analogowe są niezastąpione, kiedy szukamy rozwiązania taniego, ale jednocześnie łatwego w obsłudze i służącego do prostych ustawień, takich samych każdego dnia. Minusem jest z kolei to, iż zmiana programu na kolejny dzień wymaga przestawienia programatora oraz fakt, że programatory mechaniczne mają nieco mniejszą dokładność – np. nie uda się go ustawić na minutę. Jeśli więc potrzebujemy bardziej wyszukanych lub skomplikowanych ustawień, skorzystać możemy z programatora elektronicznego, jak np.  programatora DT IP44.
programator do sterowania lampaki choinkowymi zewnętrzny

Tutaj mamy dużo większe pole do popisu. Możemy dla każdego dnia tygodnia ustawić inne godziny, w których maja świecić się lampki. Programator ma aż 20 programów i może naustawiać je w różnych kombinacjach – inny program na każdy dzień, kilka programów na każdy dzień, identyczny program na dni pracujące, identyczne na weekend, identyczny na dni parzyste a inny na nieparzyste.

Np. od poniedziałku do czwartku  wykonuje się program  taki, jak opisaliśmy na przykładzie programatora analogowego, a na weekend ustawiamy program, dzięki któremu lampki świecą dużo dłużej  - bo  w końcu w weekend nie idziemy tak wcześnie spać.

Taki programator jest dokładniejszy i ma większą ilość wariacji” programowych, gdyż jest sterownikiem tygodniowym, a nie 24 godzinnym. Jest jednak droższy.

Bardzo ważną cechą, którą musi posiadać każdy programator do sterowania zewnętrznymi lampkami  - niezależnie od tego, czy jest analogowy czy elektroniczny - jest klasa ochronności IP44. Taki programator może pracować na zewnątrz, a pamiętajmy, że podłączamy go do prądu, w tej sytuacji woda jest największym wrogiem.

Jeśli nie programator to co?

Jeśli nie chcemy z góry programować czasu załączenia lampek choinkowych  - możemy sterować oświetleniem sami. Jeśli przy tym nie chcemy wychodzić na zewnątrz, żeby nieustannie podłączać sznur lampek do gniazda idealnym produktem są gniazda sterowane z pilota (tzw. sterowniki radiowe).alt
Działają one w sposób następujący: pod przedłużacz/gniazdko podpinamy gniazdo z możliwością sterowania na pilota z IP44 . Do sterowanego gniazda wpinamy wtyczkę od lampek choinkowych. Gniazdo uruchomi dopływ prądu, a tym samym lampki, dopiero gdy włączymy je pilotem. Zupełnie, jak telewizor. Teraz możemy włączać i wyłączać lampki nie wychodząc z domu.

 

Ale żeby całość była bezpieczna dla otoczenia i wyglądała profesjonalnie - do naszej przydomowej iluminacji świątecznej możemy użyć przedłużacza z wbijanymi gniazdami,
alt który oprócz tego że wygląda profesjonalnie daje nam bezpieczeństwo. Dzięki klasie IP44 można go stosować na dworze, a przewód nie traci właściwości na mrozie - co jest przydatne gdy przewód biegnie przez podjazd do budynku i jest narażony np. na przejeżdżanie po nim przez samochód.

Podsumowując : aby pięknie, elegancko i nowocześnie ozdobić nasz dom na święta mamy  wiele możliwości i opcji do wyboru

Ubierając choinkę na święta pamiętajmy przede wszystkim o bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich. Często zapominamy, że nasze iluminacje podłączone są do sieci i zawsze istnieje możliwość porażenie prądem lub pożaru.

alt

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności i Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu