KATEGORIE
Strona główna1 » Aktualności i Porady2 » Od czego zacząć, co jest potrzebne do lutowania, czym lutować?

Od czego zacząć, co jest potrzebne do lutowania, czym lutować?

Data dodania: 26-01-2018

Lutowanie

Od czego zacząć, co jest potrzebne do lutowania, czym lutować

Każdy, kto majsterkuje, mniej lub bardziej spotka się z potrzebą polutowania czegoś - najczęściej będą to przewody, zaciski wyłącznika, lutowanie złączki z przewodem lub bardziej zaawansowane lutowanie drobne elementy elektroniki czy SMD.

 

Dziś pierwsza lekcja.:) Co nam jest potrzebne do lutowania.

Żeby opanować podstawy lutowania potrzebna nam jest

Lutownica

Cyna 

Kalafonia lub pasta lutownicza

 

Lutownica to urządzenie którego zadaniem jest przekazanie ciepła z grotu do elementu który lutujemy.  Lutownica jest urządzeniem, które posłuży nam długie lata i nie należy w tym przypadku kupować najtańszej, bo może się okazać że nie będzie się nagrzewała do  temperatury pracy (minimum w przypadku lutownicy kolbowej to 380 st C i moc 20W), a jej żywotność będzie krótka.

Warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, ponieważ lutownica nagrzewa się do wysokich temperatur więc bardzo łatwo może coś uszkodzić - dlatego powinna być zawsze stawiana na podstawce którą dostarcza producent. 

Nie dotyczy to lutownicy transformatorowej  (spotykana również pod nazwą lutownica pistoletowa) Praca z nią jest wygodniejsza, a grot nagrzewa się tylko wtedy, gdy naciskamy przycisk i rozgrzewa się w kilka sekund.
alt

 

Cyna- musi to być cyna przeznczona  do lutowania  przewodów,  czyli  o  składzie  60 % SN i 40% PB

Warto na to zwrócić uwagę, gdyż cyna może służyć do lutowania rur miedzianych stosowanych w  instalacjach CO i tutaj jej skład będzie inny.

Dodatkowo  ważne żeby cyna miała  topnik  -ułatwi to lutowanie.

Przy zakupie  cyny należy  zwrócić uwagę na jej skład  i pochodzenie. Tanie, chińskie cyny niestety nie zawsze mogą się pochwalić składem 60SN40PB. Warto zwrócić uwagę na polskie cyny np. marki CYNEL  Tutaj możemy mieć pewność, że skład jest rzeczywiście taki, jak podaje producent  i że cyna jest czysta.

alt

Pasta lutownicza – jej zadanie polega na  ułatwianiu lutowania  miękkiego różnych elementów, topiących się w zakresie 170-325 °C.

Topnikiem pomagającym przy lutowaniu materiałów miedzianych lub ze stopów miedzi, jest kalafonia.
alt

Kalafonia -  zdecydowanie ułatwia i przyśpiesza lutowanie. Jej zadanie polega na  ułatwieniu  pokrycia cyną  np. końcówki.  Zdecydowanie polecam jej zakup - przyśpieszy to lutowanie. Zastosowanie kalafonii polega na zanurzeniu rozgrzanego grotu lutownicy w kalafonii a następnie nabranie cyny i przeniesienie jej na przewód. Można także rozgrzać  grotem końcówkę  przewodu, zanurzyć  w kalafonii, a potem rozprowadzasz równomiernie cynę - grotem lutownicy.


Nasza propozycja na dobry początek  to zestaw lutowniczy:

alt

https://www.tradelectra.pl/zestaw-do-ludowania-lutownica-100w-cyna-kalafonia-p-221.html

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej