KATEGORIE
Strona główna » Aktualności i Porady » Nowe etykiety energetyczne koniec z A++?

Nowe etykiety energetyczne koniec z A++?

Data dodania: 28-08-2021


ErP 2021 - Ważne informacje dla handlu

Co to jest ErP 2021?

„ErP 2021“ odnosi się do rozporządzeń UE (w przypadku produktów oświetleniowych są to w szczególności dwa rozporządzenia (UE)2019/2020 i (UE) 2019/2015), które określają nowe wymagania zarówno w zakresie technologii (efektywność energetyczna, oddawanie barw,migotanie światła itp.

Których produktów to dotyczy?

Wszystkie produkty oświetleniowe zasilane z sieci od 60 lm do 82.000 lm. Nie dotyczy to produktów zasilanych bateriami i akumulatorami!

Rozporządzenie

Od 1.9.2021 r. producenci mogą „wprowadzać na rynek“ (czyli dostarczać detalistom) tylko te produkty, które spełniają nowe wymagania ErP, w tym nową etykietę efektywności energetycznej. Dla handlu przewidziano okres przejściowy do 1 marca 2023 r. (18 miesięcy), w którym produkty mogą być nadal sprzedawane bez lub ze starą etykietą efektywności energetycznej. Nie ma zatem pilnej potrzeby podejmowania działań w zakresie handlu. ErP 2021 od 1.9.2021 r. Okres przejściowy do 1.3.2023

Jak rozpoznać produkty zgodne z ErP 2021?
  • Wszystkie produkty, których dotyczy ErP 2021, otrzymają nowy numer artykułu w brennenstuhl®. Szczegółowe informacje na ten temat otrzymają Państwo od swojego odpowiedzialnego przedstawiciela handlowego.
  • Nowa etykieta efektywności energetycznej z klasami A - G (zamiast dotychczasowych A++ - E), drukowana na odwrocie opakowania.
nowa etykieta energetyczna
Zmieniono również podstawę do obliczania klas efektywności energetycznej. Na przykład reflektor, który wcześniej był sklasyfikowany jako „A+“, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymuje klasę „F“. Nowe etykiety efektywności energetycznej zawierają również specyficzny dla danego produktu kod QR, który prowadzi do unijnej bazy danych produktów, gdzie klient może uzyskać dostęp do wszystkich danych związanych z ErP.
  • Kolorowa strzałka z klasą efektywności energetycznej oraz logo ErP 2021 znajdują się w widocznym miejscu z przodu opakowania.
nowe oznaczenie erp na etykiecie energetycznej
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności i Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu