Strona główna » Aktualności i Porady » Na co zwrócić uwagę przy zakupie przedłużacza?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie przedłużacza?

Data dodania: 28-10-2017



Jaki przedłużacz najlepszy?
Jaki przedłużacz wybrać?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie przedłużacza?
W poprzednim artykule pisaliśmy jakie mamy rodzaje przedłużaczy i do jakich zastosowań można je użyć.

Zakładam więc, że znasz już rodzaje przedłużaczy i wiesz, że mają różne przeznaczenie i masz już określone potrzeby,   wiesz do czego chcesz go użyć i wiesz już jakiego przedłużacza szukać. Ale na co zwrócić uwagę, żeby kupić dobry i nie zawodny przedłużacz. Taki, który posłuży wiele lat, będzie bezpieczny i poręczny w użytkowaniu.


Dziś postaramy się przybliżyć to, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze przedłużacza.

 

Podstawową  rzeczą,  na którą należy zwrócić uwagę jest rodzaj przewodu, jaki został użyty - a dokładniej jego przekrój. Dobry przedłużacz to taki, który posiada 3 żyły, o przekroju co najmniej 1,5 mm2. Na jego izolacji możemy odczytać 3x1,5 lub 3x2,5  lub 3G1,5 i odpowiednio 3G2,5. Niestety na rynku jest spora ilość listew zasilających i przedłużaczy  o oznaczeniu 3x1 Oznacza to, że w użytym przewodzie są co prawda trzy żyły, ale ich przekrój wynosi 1 mm2 . Im mniejszy przekrój, tym przedłużacz ma mniejszą zdolność do przenoszenia prądu- w skrajnych przypadkach, pod pełnym obciążeniem może się on grzać.
 

Drugą sprawą jest ilość żył. Jeśli na izolacji przewodu wybito 2x1 lub 2x1,5 oznacza to, że w przewodzie biegną tylko dwie żyły  i taki przedłużacz nie jest uziemiony, czyli np. w przypadku przebicia wyłącznik RCD który   jest umieszczony w rozdzielni budynku  nie ochroni nas przed porażeniem prądem elektrycznym.
 

Trzecią rzeczą, która charakteryzuje przewód dla dobrego przedłużacza to jego rodzaj, który określa jego fizyczne właściwości. Np. przedłużacz warsztatowy jest narażony na przetarcia i zalanie olejem. Taki przedłużacz powinien  być wykonany z przewodu  o oznaczeniu H07RN-F (w naszej nomenklaturze  można spotkać się z nazwą OPD) odpornego na tego typu uszkodzenia. W przedłużaczach warsztatowych śmiało można zastosować także  przewód H05RR-F  nazywany OW lub GUMA, jest to przewód tańszy od H07RN-F, ale można go stosować przy pracach warsztatowych.  Do warsztatu natomiast nie nadają się przedłużacze z przewodami, których izolacja jest wykonana z polwinitu!  Jest to przewód dużo tańszy i charakteryzuje się znacznie mniejszą odpornością niż przewód OPD czy OW. Jeśli przedłużacz będzie narażony na ujemne  temperatury należy zawsze zwrócić uwagę na rodzaj  przewodu!
 

Istotnym jest, czy przedłużacz ma zabezpieczenie przeciążeniowe –tzw. termik ,który zadziała gdy niebezpiecznie wzrośnie tempera żył, np. na skutek zwarcia lub przeciążenia. Takie zabezpieczenie chroni przedłużacz przed uszkodzeniem. Szczególnie ważne to jest w przypadku przedłużaczy bębnowych budowlanych.
 

Zwróć uwagę, czy gniazda mają przesłonki. Nie ważne czy przedłużacz jest do użytku zewnętrznego czy wewnątrz budynku. Przesłonki chronią  dzieci przed porażeniem prądem elektrycznym, a poza tym przed włożeniem lub wpadnięciem tam niepożądanych przedmiotów, które mogły by doprowadzić do porażenia prądem lub uszkodzenia przedłużacza.
 

Gwarancja na przedłużacz. Jeśli producent udziela dłuższej gwarancji niż obowiązkowe 24 miesiące, to możemy być pewni, że sprzęt jest godny polecenia i na pewno jest wysokiej jakości. Tak jest w przypadku oferty przedłużaczy marki brennenstuhl. Okres gwarancji wynosi przeważnie 36 miesięcy a w przypadku niektórych modeli ,nawet 10 lat.
 

Maksymalne obciążenie podane w watach. Tutaj sprawa jest prosta: im wyższe tym lepsze. Ale warto wiedzieć że maksymalnie ta wartość wynosi 3680W.

Zwróć uwagę na gniazda –czy są z bolcem uziemiającym. Ilość gniazd w przedłużaczu czy listwie zasilającej to rzecz gustu, ale bolec uziemiający  to już rzecz na którą mało kto zwraca uwagę. Jest jednak  istotna, jeśli w specyfikacji przedłużacza spotkamy zapis 2P+N .Oznacza to że gniazda i wtyczka przedłużacza posiadają bolec uziemiający.

 

Jeśli szukasz przedłużacza do zastosowań na zewnątrz budynku zwróć uwagę, czy na przedłużaczu  na pewno jest zawarta informacja o  stopniu ochrony.  Dla urządzeń dla których przewiduje się zastosowanie na zewnątrz IP musi wynosić 44 i przedłużacz powinien być oznaczony w ten sposób: IP44
 

Wygoda i estetyka- w przypadku przedłużaczy np. bębnowych zwijanie ułatwia specjalny pilot który prowadzi przewód przy nawijaniu na bęben i dzięki niemu unikniesz sytuacji w której przewód będzie się zsuwał z bębna przy nawijaniu.
 

Z czego wykonany jest bęben lub listwa. Solidne listwy przeciwprzepięciowe maja elementy wykonane z aluminium, a najtrwalszy przedłużacz bębnowy  bęben wykonany ma ze stali ocynkowanej
 

W przypadku zakupu listew zasilających lub przepięciowych zwrócić uwagę czy mają możliwość montażu do biurka oraz z której strony ma wyprowadzony przewód zasilający. Np. listwa super solid ma wyprowadzony przewód z „tyłu” listwy, co czyni ją praktyczniejszą.
alt

 

 

alt

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (1)
pasztet 11-07-2023 15:15:07
Jaką funkcję spełnia mały, przesuwany pierścień na kablu?

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności i Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu