KATEGORIE
Strona główna1 » Aktualności i Porady2 » Jaki transformator do cięcia styropianu

Jaki transformator do cięcia styropianu

Data dodania: 10-02-2019


PCS 250/9A - nowość transformator do cięcia styropianu
 

Czym ciąć styropian? Jak rozgrzać drut do cięcia styropianu.

Cięcie styropianu podczas ocieplania budynków jest nieodzownym elementem tych prac.
Ważne jest  aby docinane płyty styropianowe były docinane równo i bez strat i idealnie dolegały jedna do drugiej.
Cięcie mechaniczne piłą lub nożem powoduje wykruszanie się dużej ilości odłamków styropianu przez co jest on bardzo postrzępiony.
Przycinane w ten sposób płyty po przyklejeniu na ocieplaną ścianę wymagają dodatkowego uszczelniania pianą poliuretanową aplikowaną z pistoletu co wydłuża czas montażu i przede wszystkim podnosi koszt inwestycji.

 Podczas cięcia mechanicznego powstawanie bardzo dużej ilości okruchów styropianu (kuleczek), które zaśmiecają plac budowy i ze względu na swoją znikoma wagę roznoszone są z wiatrem po okolicznych posesjach co zazwyczaj spotyka się z nieprzyjemnymi acz uzasadnionymi reakcjami sąsiadów. Uporządkowanie placu budowy uruchomienie odkurzacza przemysłowego pochłania czas.

Dlatego aby uniknąć tego typu niedogodności można zastosować inną technikę cięcia styropianu: CIĘCIE ROZGRZANYM DRUTEM OPOROWYM.

Istnieje  wiele technik takiego ciecia –na prostej ramce drewnianej z napiętym odcinkiem drutu oporowego, aż do bardzo zaawansowanych maszyn tnących we wszystkich płaszczyznach wraz z łukami i skosami. 

Większość tych rozwiązań zasilanych jest z transformatorów o mocy 100-250W i napięciu wyjściowym około 24V. Jednak taki transformator to nie wszystko do profesjonalnej pracy potrzebna jest możliwość regulacji temperatury drutu tnącego. Konieczność  regulacji wynika z dużej różnicy temperatur podczas prowadzonych prac – Poczynając od 2-3 stopni w marcu czy październiku aż po okolice 40 stopni w lipcu czy sierpniu. Dochodzi do tego jeszcze chłodzący czynnik wiatru.Wpływ na temperaturę drutu ma jego jakość, długość i średnica.
Regulacja temperatury drutu jest potrzebna do dostosowania odpowiedniego nagrzania drutu do rodzaju stosowanego styropianu.
Zbyt chłodny drut powoduje spowolnienie cięcia i sklejanie się przecinanych elementów. Z drugiej strony zbyt wysoka temperatura drutu tnącego powoduje topienie się styropianu i utratę precyzji docinanych elementów oraz utratę zaplanowanych wymiarów.Dlatego transformator z możliwością regulacji napięcia, która się przekłada na precyzyjniejsza regulację temperatury rozgrzania drutu oporowego, jest niezbędny.
alt

Oferowane przez BREVE rozwiązanie czyli: transformator do cięcia styropianu PCS 250/9A zaprojektowany jest w ten sposób aby zapewnić użytkownikowi możliwość regulowania temperatury drutu tnącego zapewniając jednocześnie pełne bezpieczeństwo oraz długa żywotność transformatora. Zakres regulacji  napięcia od 20V do 28V  z powodzeniem pozwala na wyeliminowanie negatywnego wpływu zmian temperatury otoczenia na roboczą temperaturę drutu  tnącego. Regulacja realizowana jest za pomocą 5-cio pozycyjnego przełącznika o skoku  co 2V.

Cechy:

•    Zasilanie drutu tnącego napięciem bezpiecznym dla użytkownika.
•    Zapewniona separacja od napięcia sieciowego 230V jest bezpieczny dla użytkownika
•    Możliwość wygodnej i precyzyjnej regulacji temperatury drutu tnącego.
•    Zabezpieczenie transformatora przed uszkodzeniem w wyniku zwarcia lub przeciążenia.
•    Wygodny w obsłudze bezpiecznik automatyczny- nie jest wymagane posiadanie zapasowych wkładek bezpiecznika co w warunkach prac budowlanych stanowi ułatwienie.

•    Ergonomiczna zwarta konstrukcja wraz z wygodnym i wytrzymały uchwyt do przenoszenia.
•    Wytrzymały profesjonalny przewód zasilający.
•    Wysoki stopień ochrony (IP44) zapewniający bryzgoszczelność transformatora.
•    Sygnalizacja zasilania drutu tnącego z podświetlanym wyłącznikiem.
•    Wygodne gniazdo pozwalające na szybkie podłączanie drutu tnącego.
•    Wtyczka do podłacczenia drutu  załączona do zestawu.

Specyfikacja techniczna:
Napięcie zasilające: 230V
Napięcie wyjściowe regulowane: 20V – 22V – 24V – 26V – 28V
Częstotliwość: 50 Hz
Moc: 250W - max 9A
alt
 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej