Strona główna » Aktualności i Porady » Jak oszczędzać prąd w domu / mieszkaniu?

Jak oszczędzać prąd w domu / mieszkaniu?

Data dodania: 31-10-2022


Jak oszczędzać prąd w domu / mieszkaniu?


To pytanie można by postawić inaczej jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej?
Jeśli jesteśmy przy zużyciu to konieczne tutaj jest rozpoznanie  co nam ten prąd pożera.

udział grup urządzęń w rachunkach za prąd

Największy udział w rachunkach za prąd ma sprzęt AGD stanowi on średnio około 60%, RTV (w tym TV, komputery, ładowarki smartfonów) 30%, oświetlenie to około 8% ,inne urządzenia elektryczne 2%

 

Które urządzenie AGD RTV zużywa najwięcej prądu:

  • Zmywarki -mogą zużywać od 0.59 do 0.75kwH na jeden cykl pracy. Około 15zł na miesiąc
  • Pralki -w zależności od modelu i rodzaju programu  0,75 – 1,10 kWh – za jedno pranie koszt miesięczny to około 19.6zł
  •  Lodówki- zużycie dzienne około 1,24 kWh – koszt energii na miesiąc to około 28zł
  • Telewizor np. 50 calowy pobiera z sieci 150 W na godzinę. Oznacza to, że w ciągu jednej godziny oglądania zużywa około 0,15 kWh energii elektrycznej, a to przy cenie prądu na poziomie 0,77 zł przekłada się na koszt ~0,12 zł/h. Przy 4h oglądanie dziennie koszt miesięczny 11zł
  • Komputer wyposażony w zasilacz 250W około 23zł miesięcznie

Wielkości są niewielkie ale po przemnożeniu przez ilość dni, cykli czy godzin pracy w miesiącu uzbierają całkiem niezłą sumkę na rachunki.
 

Wiemy już co i ile pobiera prądu ale jak oszczędzać prąd korzystając  RTV  AGD na co dzień?


Przeczytaj Instrukcję obsługi-Współczesny sprzęt AGD posiada klasy energooszczędności, którymi zawsze chwali się producent umieszczając kolorowe etykiety na nim.  
    • Jednak nie każdy wie, że pralka czy zmywarka osiąga podaną klasę energooszczędności najczęściej tylko dla jednego z oferowanych programów, tzw. Programów ECO  np. dla pralki program, który zużywa najmniej energii jest tym, który trwa najdłużej i jednocześnie jest programem z którego nie chcemy korzystać bo  kto chce czekać 4h ale takie program jest najtańszy pod kątem zużycia energii. Pamiętaj by prać rzadziej ale  pełną pralkę.
    • Podobnie jest ze zmywarką dlatego warto przeczytać instrukcje obsługi sprzętu AGD gdzie bardzo często producent podaje wartości jakie zużywa urządzenie przy poszczególnych programach. Warto też włączać zmywanie gdy zmywarka już się zapełni – pełna czy pusta pobiera tyle samo prądu podczas cyklu.
    • W przypadku lodówki to mamy tutaj możliwość zwiększenia temperatury nie zawsze przecież lodówka musi chłodzić tak mocno, dodatkowo na wpływ zużycia energii elektrycznej ma wypełnienie lodówki jeśli jest w  niej nie wiele jedzenia i napojów to przy każdym jej otwarciu powietrze wewnątrz lodówki miesza się z tym które mamy na zewnątrz co powoduje ogrzanie wnętrza lodówki i wcześniejsze jej załączenie. Można to zjawisko zminimalizować dlatego warto przechowywać w lodówce butelki z wodą. Woda jest dobrym akumulatorem ciepła(zimna) i wnętrze lodówki się tak szybko nie ogrzeje.
    • Telewizor -dobrym nawykiem jest ustawienie timera  i samoczynne wyłączanie się TV po określonym czasie bezczynności  i tutaj może się okazać, że wcale go nie oglądamy. Oprócz tego można oszczędzić wyłączając  TV z gniazdka, często takie urządzenia pobierają 0.5 do 1W w trybie stan-by co okazuje się ze w miesiącu zużycie energii przez wyłączony TV wynosi około 360W czyli licznik nabija nam 0,36kWh niby nie wiele ale dodając do tego inne urządzenia w trybie stan-by?

Oszczędzanie to nawyk mało wygodny ale jak chcemy zmniejszyć rachunki za prąd to warto przemyśleć niektóre te sugestie..
 

Co nam może pomóc w oszczędzaniu energii?

Watomierz do gniazdka -jeśli nie wiesz co ile prądu zużywa to warto się wyposażyć w gniazdkowy watomierz. Jest to licznik energii, który pozwoli obliczyć zużycie energii i jej koszt dla urządzenia podłączonego go gniazdka watomierza.
 

licznik energii do gniazdka


Listwy zasilające z wyłącznikiem wyłączając prąd w listwie  do której podłączony jest telewizor , tuner, kino domowe i inne tego typu urządzenia unikniemy cichego podkradania prądu przez ich tryby stan by.
listwa czarna z wyłacznikiem brennenstuhl
Gniazdo na pilota- można powiedzieć że jest to listwa z wyłącznikiem dla wygodnych efekt uzyskamy taki jak wyłączając prąd w  listwie z ta różnica że umożliwia nam to jedno kliknięcie w pilocie. Mało tego takie gniazda na pilota są sprzedawane po 2 lub 3 gniazda.

 
gniazdo sterowane z pilota brennenstuhl

Gniazdo Wifi brennenstuhl-  zapewnia wygodne wyłączanie i włączanie urządzeń podłączonych do tego gniazda –sterowanie odbywa się tutaj ze smartfonu, dodatkowym bonusem jest możliwość ustawienia gniazda tak jak programatora.
 
gniazdo wifi brennenstuhl
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności i Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu