Strona główna » Aktualności i Porady » Co to jest IP44 IP67 IP20 czyli stopnie ochrony

Co to jest IP44 IP67 IP20 czyli stopnie ochrony

Data dodania: 17-10-2019




Co to jest IP44 IP67 IP20?


Często na produktach znajdujesz informacje IP44 lub IP20  często sprzedawca chwali się że jakiś jego produkt ma IP i tutaj podaje dwie cyfry co to znaczy i do czego służy IP ?
Gdy sprzedawca co gorsze nie podaje IP a opisuje przedmiot jako nadający się do zastosowań na zewnątrz. Jak to sprawdzić? 


Wiedząc  jakie IP zostało nadane przez producenta mamy pewność co do szczelności urządzania.
IP to  określenie stopnia ochrony, czyli szczelności( np. obudowy, przedmiotu elektrycznego)
przed  dostępem do niebezpiecznych części znajdujących się w urządzeniu, przenikaniem wody i pyłu do wnętrza urządzenia.

Czyli stopień ochrony określa nam z jak szczelnym urządzeniem mamy do czynienia, i po tym jaki stopień ochrony ma dany produkt wiemy w jakich warunkach można go używać nie powodując jego uszkodzenia  np. czy przedłużacz IP44 może być stosowany na zewnątrz?
 
IP 54 różnicówka brennenstuhl

Gdzie znajduje się informacja o IP   taką informacje można znaleźć na urządzeniu na jego tabliczce znamionowej, lub  instrukcji obsługi.
Przedstawione zdjęcie przedstawia informacje o danych technicznych w tym o IP urządzenia jakim jest różnicówka na wtyczce bardzo często stosowana na różnych budowach.

Stopnie ochrony IP, jaki i kiedy jest wymagany?
Stopnie ochrony dokładnie określa norma DIN EN 60529
Różne urządzenia elektryczne są stosowane w różnych miejscach oraz w różnych warunkach otoczenia. Wenątrza budynków, dom, biuro lub warsztat, miejsca na zewnątrz, lub takie jak  zakład przemysłowy rzemieślniczy lub na budowie.  To rozpiętość urządzeń  z IP przeważnie od IP20 do IP67.

Istnieją również specjalne produkty brennenstuhl  do stosowania na kempingach lub w ogrodach. W zależności od zastosowania mogą być wymagane określone właściwości w celu zapewnienia bezpiecznego użytkowania. Informują o nich dane techniczne i szczegóły produktu. Ważną cechą, na którą należy zwracać uwagę, właśnie  stopień ochrony IP.

Takie urządzenia to np. Przedłużacz bębnowy z IP44 który można stosować na zewnątrz ,ale gdy warunki są bardziej wymagające można zastosować przedłużacz o wyższym IP  jak listwa zasiląca z IP54 której obudowa jest tak skonstruowana, że dużo lepiej chroni nasza listwę przed uszkodzeniem np. gdy stosowana jest na budowie gdzie cięte są betonowe lub ceramiczne elementy. Pył tak bardzo szybko może doprowadzić do unieruchomienia zwykłego przedłużacza powodując blokowanie gniazd i każde podłączenie wtyczki do gniazda było by uciążliwe.  Z kolei do biura wystarczy przedłużacz z IP20. 

Międzynarodowe stopnie ochrony zostały wprowadzone w celu dostarczenia jasnych informacji o tym, przed jakimi wpływami produkt jest chroniony. Opisują one stopień, w jakim obce substancje i wilgoć mogą przeniknąć do wnętrza urządzenia. Stopień ochrony produktów jest wyrażony za pomocą kodów IP. Skrót literowy kodu IP (International Protection lub Ingress Protection)z liczbą oznacza „ochronę przed wnikaniem”. Pierwsza liczba informuje o ochronie przed substancjami stałymi i dotknięciem. Druga opisuje ochronę przed wodą. Do najbardziej znanych kodów IP należą na przykład IP20 i IP44. Im wyższa liczba, tym większa ochrona.

Rodzaje ochrony wg DIN EN 60529
Rodzaje ochrony: dla dotyku, ciał obcych i wody ustalone zostały w normie DIN EN 60529, str. 1 dla elektrycznych środków pracy w związku z wydaną przez IEC publikacją 144 i 34-5. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że zakres ochrony i badania w IEC (IP) nie zawsze są zgodne z VDE (P).


•    IP 20  zabezpieczenie przez nakrycie
•    IP 21  osłona przed kapiącą wodą
•    IP 23  osłona przed aerozolami wodnymi
•    IP 40  osłona przed ciałami obcymi
•    IP 43  osłona przed ciałami obcymi i aerozolami wodnymi
•    IP 44  osłona przed ciałami obcymi, bryzgoszczelne
•    IP 50  uszczelnienie przed kurzem
•    IP 54  uszczelnienie przed kurzem i bryzgoszczelne
•    IP 55  uszczelnienie przed kurzem i strumieniem wodnym
•    IP 56  uszczelnienie przed kurzem i strumieniem wodnym
•    IP 65  uszczelnienie przed kurzem i ochrona przed strumieniem wodnym
•    IP 67  uszczelnienie przed kurzem i wodoszczelne przy chwilowym zanurzaniu w wodzie
•    IP 68  uszczelnienie przed kurzem i szczelne w znajdującej się pod ciśnieniem wodzie

Jaka ochrona jest wymagana w poszczególnych przypadkach?
W pomieszczeniach często wystarcza ochrona według IP20, ponieważ ochrona przed wodą ma normalnych przypadkach niewielkie znaczenie. Oczywiście informacja ta nie dotyczy zastosowań specjalnych, na przykład w łazienkach. W przypadku stosowania na zewnątrz niebezpieczeństwo wniknięcia obcych substancji i wody jest bardzo prawdopodobne. Nie tylko pył lub ziemia, ale także małe owady mogą przedostać się do urządzenia jako obce substancje. Przelotne deszcze, śnieg, systemy nawadniające i wiele podobnych sytuacji na zewnątrz wymagają odpowiedniej ochrony przed wodą W takich przypadkach zalecana jest zatem co najmniej ochrona według IP44.

Wiedza na temat IP pozwala nam ochronić swoje zdrowie i innych, ochronić sprzęt i zaoszczędzić pieniądze



 
Komentarze (4)
JanMAk67 21-10-2019 11:11:12
Dzięki temu artykułowi trafiłem na Wasz programator z IP44 do zastosowań na zewnątrz
KrzysztofK 27-10-2019 19:19:59
Czy IP44 oznacza ce urzadzenie jest hermetyczne? bo tak czesto podaja spredawcy a z artykuły wynika inaczej. Prosze o odpowiedź ODPOWIEDŹ: IP44 oznacza, że urządzenie jest bryzgoszczelne, ale nie jest hermetyczne. Czyli można zastosować na zewnątrz, ale nie jest hermetyczne-czyli nie można go np. zanurzyć w wodzie, ani umieścić pod bieżącym strumieniem wody (np. pod rynną). Za hermetyczne uznaje się dopiero urządzenia o IP64 i wyżej.
Mariusz 17-09-2021 10:10:07
Wszystko dobrze , ale wielkość liter dla ludzi 60 +skrajnie za mała . To dyskryminacja ludzi starszych. Pozdrawiam.
Odpowiedź sklepu:Dziękuje za komentarz, i cenną uwagę wielkość czcionki została zwiększona.Pozdrawiam
Janota 27-10-2023 16:16:36
Ciekawy artykuł. jednak nie znalazłem w nim odpowiedzi na pytanie: czy producent ma obowiązek umieszczania na produkcje znaku klasy ochronności urządzeń elektrycznych np. plafony. Jeśli tak to interesuje mnie jakie przepisy to regulują?

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności i Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu